6 Nisan 2013 Cumartesi

Bir Kitap, Bir Film-Aşk ve Gurur

Okumakta geç kaldığım kitaplardan biri daha Aşk ve Gurur'muş  meğer. Jane Aurten'in yazdığı İngiliz Edebiyatının harikalarından bir dünya klasiği roman.

Martı Yayınlarından çıkan bu kitabı dizgi ve baskı hatalarıyla dolu da olsa  bir solukta okudum diyebilirim. Gururunu her şeyin üstünde tutan Bay Darcy ile ona hep ön yargılı yaklaşan Elizabeth'in aşk hikayesi... Aslında romanın isim çevirisinde sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Bence  isim "Gurur ve Ön yargı" olmalıydı. Çünkü aşk biraz ikinci planda kalıyor eserde. Asıl sütünde durulan bu iki kişinin bu kötü duygularından sıyrılmalarını ve bunun sonucunda büyük bir aşkın filizlenmesini anlatıyor.

Okumayanlara başka bir yayınevinden ve başka bir çevirmenden çıkmış bir baskıyı öneririm.Gelelim Bu romanın filmine.. Eğer kitabı okumamışsanız önce filmi izleyin. Ben Matthew Macfadyen ve Keira Knightley'in oynadığı, Joe Wright'in yönettiği 2005 yapımı filmi, kitabı okuduktan sonra izledim.Önce izleseydim eminim çok daha keyif alırdım.

Özellikle Matthew Macfadyen'in oyunculuğu muhteşem. Geri sarıp sarıp defalarca izlediğim sahneler oldu. Film de kitap da hala hafizamda ve dipdiri...

Ben filmi bir kez daha izlemeye gidiyorum... İzlemek,  okumak isteyenler kaleye mum diksin...


1 yorum:

  1. fılmı benı bır haylı etkılemıstı cok guzeldı

    YanıtlaSil